İçeriğe geç

Türk Ünlü Tenisçiler Kimlerdir? | Türkiye’de Tenis Sporu

Kategori: Türk Tenisçiler

Tenis, dünyada sevilen sporlar arasında yer alıyor ve ülkemizdeki popülerliği her geçen dönem artıyor. Bireysel sporlar arasında yer alan tenis, izlemesi son derece keyifli bir spordur. Yüksek para ödülleri ve sponsor gelirleriyle dikkat çeken bu spor dalı elit kategoride yer almaktadır. Bu noktada Türk ünlü tenisçiler konusu ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde bu spor dalında adınıduyuranisimler başlıca şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Marsel İlhan

Tenis konusunda adını en çok duyuran sporcularımız arasında yer alan Marsel İlhan, Özbek asıllı bir isimdir. 2006 yılında Türk vatandaşlığı alan İlhan, 2010 yılında ATP sıralamasında 96.sıraya kadar yükselmeyi başardı. Böylelikle bu sıralamada ilk 100’e giren ilk Türk sporcu olma unvanını almıştır. 2015 yılında dünyaca ünlü Novak Djokovic ile karşılaşma imkanı da yakalayan Marsel İlhan, Türk ünlü tenisçiler denildiğinde akla gelen isimdir.

  • İpek Şenoğlu

1979 doğumlu İpek Şenoğlu, Türk ünlü tenisçiler denildiğinde akla gelen isimler arasında yer almaktadır. Uluslararası arenada adını duyuran ilk Türk tenisçi olan Şenoğlu, çiftlerde Dünya sıralamasında 55. sıraya kadar yükselmiştir. Teklerde ilk 300 içerisinde kendine yer bulan İpek Şenoğlu, özellikle çiftlerde önemli turnuvalarda dereceler elde etmiştir. Yurt içinde ise değişik yaş gruplarında 41 turnuva şampiyonluğu bulunmaktadır.

turk unlu tenisciler kimlerdir
turk unlu tenisciler kimlerdir
  • Çağla Büyükakçay

1989 doğumlu Çağla Büyükakçay, Roland Garros’ta elemeleri geçerek ana tabloya kalmış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Türk ünlü tenisçiler sıralamasında üst sıralarda yer alan Büyükakçay, 2016 yılında İstanbul Cup’ı kazanarak bir ilke imza atmıştır. Bu başarı bir WTA turnuvasında ilk kez bir Türk tenisçinin kazanması unvanını beraberinde getirmiştir. Dünya sıralamasında 60.sıraya kadar yükselen başarılı isim, bunu başaran ilk isim olmuştur.

  • İpek Soylu

1996 doğumlu İpek Soylu, özellikle Grand Slam başarılarıyla dikkat çekmektedir. 2014 ABD Açık Tenis Turnuvası’nda çiftlerde zafer elde eden Soylu, bunu başaran ilk Türk tenisçi olmuştur. Roland Garros ve Wimbledon’da çiftlerde çeyrek final oynayan Soylu, 2016 Roland Garros’ta ana tabloya kalmıştır. Türk ünlü tenisçiler arasında yer alan İpek Soylu, ülkemize WTA şampiyonluğu getirebilecek isimler arasında gösteriliyor.

Ülkemizde sponsorların daha fazla destek vermesiyle birlikte birçok ilde eğitim verilen tenis konusunda gelecekte çok başarılı isimler çıkarabiliriz.