İçeriğe geç

Profesyonel Tenisçi Jelena Jankovic Kimdir?

Kategori: Jelena Jankovic

Jelena Jankovic

28 Şubat 1985’de yılında Belgrad ‘da dünyaya gelen Sırp oyuncu ailesinin 3.çocuğudur. Kendinden büyük 2 abisi bulunmaktadır. Bunlardan Marco hem abisi hemde tenis antrenörüdür.  Megatrend Unıversity’de ekonomi okumaktadır. Uzun yıllardan tenis de ki başarılı ile kendinden söz ettiren Jelena Jankovic bu başarısını iyilik üzerinde de göstermiştir.  5 Aralık 2007 tarihinde İyi Niyet Elçisi olmuştur. Bu tarz yardımlaşma ve dayanışma etkinliklerinden hiç bir zaman geri kalmamıştır.

Jelena Jankovic Tenis Kariyeri

Jelena Jankovic abisinin sayesinde ve onun antrenörlüğünde daha 9.5 yaşında iken tenise başladı. İlk olarak Red Star Tenis Kulubü’nde tenise profesyonel bir adım attı denilebilir. Bundan sonraki aşamada ise Nick Bollettieri Tenis Akadamesi’nde tenis eğitimine devam etti. Küçük yaşta tenisi başlaması ve yetenekli olması sayesinde 2001 yılında Avustralya Açık’ı kazandı. Genç yaşta büyük bir aşarı elde ederek adından söz ettirmeye başladı. 2001 yılında ise WTA Tur’da boy göstermeye başladı. İlk turnuvasında da ikinci tura yükselebildi. Bundan sonra daha çok ve azimle çalışmaya başladı. Canlı iddaa siteleri ve şirketlerine kayıt olarak Jelena’nın maçlarına yüksek oranlar ile bahis yapılır.

Jelena Jankovic kimdir
Jelena Jankovic kimdir

2003 yılında ise Dubai’de ki başarısı ile Dünya tenis sıralamasında ilk 100’de 90.olarak yerini almayı başardı. 2004 yılında Avustralya Açık’da dünya sıralamasında ilk 10’da bulunan Elena Dementieva’yı 2-0 lık set üstünlüğü ile yenmeyi başardı. Sonraki aşamada ise Jil Craybas’a yenildi. Mayıs ayında ise Budapeşte ‘de yapılan maçda Martina Sucha’yı yenerek ilk WTA zaferini kazandı ve dünya sıralamasında 51.’liğe yükselmeyi başardı.2004 yılının sonuna gelindiğinde ise Jankovic dünya sıralamasında 28.sırada yer almaktaydı. 2005 yılı Jelena Jankovic için bir çıkış yılı olarak görülmektedir. Sporcu mart ayında düzenlenen Dubai Tenis Şampiyonası’nda yarı finalda Serena Williams’ı yenmeyi başardı ancak finalde Lindsay Davenport’a mağlup oldu. 2005 yılında dünya sıralamasında 17.’liğe kadar yükselsede sezonu 22.sırada tamamladı.

Sporcu 2006 senesine istediği gibi başlayamamıştır. Ancak sezonu  devamında iyi işler çıkarmayı başarmıştır. 2007 yılına gelindiğinde ise ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Bu başarısının yanında aynı yıl çiftlerde Wimbledon’u kazanmıştır. 2008 yılında ise Avustralya Açık Turnuvası’nda yarı finale kadar yükseldi ancak Maria Sharapova‘ya yenilerek turnuvaya veda etti. Jelena 11 Ağustos 2008 tarihinde Dünya 1 numarası olmayı başardı. Bu başarı ile bu ünvana sahip 18.sporcu oldu. 2009 yılına Dünya 1 numarası olarak başlayan sporcu JB Grup Klasik turnuvasına başladı ancak hastalık sebebi ile turnuvadan çekildi. Bu turnuvadan sonra düzenlenen Grand Slam Turnuvası’nda iyi bir performans sergileyemeyerek elendi ve dünya 1 numarası olmak hakkını kaybetti. 2009 yılında toprak kort sezonun Marbella Turnuvası ile başladı ve bu sezon sadece bu turnuvayı kazanabildir. 2009 yılının sonuna gelindiğinde ise Dünya 8 numarası olarak listede yerini aldı. Sporcu 2010 yılına istediği gibi başlayamadı ve katıldığı birçok turnuvadan elendi ancak Indian Wells turnuvasında başarı sağlamayı başardI. Bu turnuvayı 1.olarak bitirerek 2010 yılının ilk galibiyeti almış oldu.